Φεβ 07 2017

Διδακτική επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στις 3/2/2017 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των τεσσάρων τμημάτων της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Στην Αίθουσα Επίδειξης Πειραμάτων Φυσικής οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΠΜΣ «Νέες Τεχνολογίες και Έρευνα στη Διδακτική της Φυσικής», με την καθοδήγηση του καθηγητή κ. Α. Δούβαλη, παρουσίασαν πειράματα από διάφορες θεματικές ενότητες και βοήθησαν τους μαθητές να κατανοήσουν τις φυσικές αρχές στις οποίες στηρίζονται. Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν πειράματα Φυσικοχημείας και συμμετείχαν στην πειραματική διαδικασία με την καθοδήγηση του υπευθύνου. Επίσης παρακολούθησαν ομιλία του καθηγητή κ. Π. Κωσταράκη με θέμα “Ηλεκτρομαγνητική Ρύπανση”.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ζήκου Ελένη, Μαλάμου Κωνσταντίνα, Νείλα Ιωάννα, Παντούλα Χριστίνα, Παπαγεωργίου Μαρία

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-tmima-fisikis-tou-panepistimiou-ioanninon-2/