Μάι 16 2018

Διδακτική επίσκεψη σε δύο διαστάσεις…

Ως ημέρα αφιερωμένη στην «καθαρή» ενέργεια και την αξιοποίηση της σύγχρονης τεχνολογίας για ένα βιώσιμο περιβάλλον αναδείχτηκε για τους μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας η Τρίτη 15 Μαΐου 2018. Συγκεκριμένα, υλοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη δομημένη σε δύο στάδια: α) στο Υδροηλεκτρικό Εργοστάσιο Δ.Ε.Η. Πηγών Αώου, όπου έγινε ενημέρωση από τα στελέχη του για την αξιόλογη προσφορά του στον ενεργειακό τομέα και την εξυπηρέτηση των ανθρώπινων αναγκών της χώρας μας και β) στο Κέντρο Διαχείρισης Εγνατίας Οδού, όπου παρακολουθήσαμε και συζητήσαμε με τους υπεύθυνους για την τεχνολογική κάλυψη του μεγαλύτερου αυτοκινητόδρομου της χώρας, με στόχο την ασφαλή μετακίνηση των πολιτών.

Οι μαθητές βίωσαν την εμπειρία να μεταφερθούν από «τα έγκατα της γης», όπου συντελείται το υδροηλεκτρικό έργο, ως την επιφάνεια του οδικού δικτύου της επικράτειας, γεγονός που τους εντυπωσίασε.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Χριστίνα Παντούλα, Ευτυχία Ράπτη, Μαρία Παπαγεωργίου, Ελένη Ζήκου.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-se-dyo-diastaseis/