»

Ιούν 12 2014

Ήθη, έθιμα και παραδόσεις της Ιταλίας

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

«ΗΘΗ, ΕΘΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ»

Μάθημα Ιταλικών, τάξη Β’, σχ. έτος 2013-14

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014 οι μαθητές του τμήματος Β’4 υλοποίησαν πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “Ήθη, έθιμα και παραδόσεις της Ιταλίας”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να έρθουν σε επαφή με τον ιταλικό πολιτισμό, έναν πολιτισμό με εμφανή κατάλοιπα στον ελληνικό, τόσο στην αρχιτεκτονική, στη γλώσσα όσο και στην κουζίνα. Μέσα από παρουσιάσεις, οπτικό και ακουστικό υλικό οι μαθητές ερευνούσαν τα θέματα και στη συνέχεια συζητούσαν για αυτά. Είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν διάφορες πόλεις της Ιταλίας, από τον Βορρά και τη μοναδική Βενετία έως τον Νότο και τη Μεγάλη Ελλάδα. Iδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν και οι δημιουργικές δραστηριότητες, οι οποίες ενθουσίασαν τους συμμετέχοντες.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην κ. Κεχαγιά Βασιλική, η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημά μας να μάθουν τα παιδιά τον ιταλικό παραδοσιακό χορό Tarantella, ώστε να τον παρουσιάσουν στον αποκριάτικο χορό του σχολείου (δείτε εδώ το σχετικό βίντεο).

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καλαντζή Βασιλική

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ithiethimaitalia/

Αφήστε μια απάντηση