»

Ιούν 17 2016

Επιτυχής ολοκλήρωση προγράμματος Erasmus+ (δελτίο τύπου)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι κινητικότητες/δραστηριότητες του Προγράμματος Erasmus+, Δράσης ΚΑ2 που ανέλαβαν να υλοποιήσουν μαθητές και καθηγητές από το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής για την περίοδο 2014-16.

Ο τίτλος του προγράμματος

Power up! Motivation for a healthy lifestyle

Get active for your future: Shaping the future career

δείχνει πως οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος να αναπτύξουν δεξιότητες και να καλλιεργήσουν ικανότητες που θα τους βοηθήσουν να έχουν μια πιο ισορροπημένη ζωή στο μέλλον και να δραστηριοποιηθούν όσον αφορά την επαγγελματική τους καριέρα. Μέσα από τις κινητικότητες του προγράμματος γνώρισαν μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες και συνεργάστηκαν μαζί τους ώστε να παραγάγουν χρήσιμο έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό.

Πραγματοποιήθηκαν δύο συναντήσεις-κινητικότητες για καθηγητές: η 1η τον Οκτώβριο του 2014 στο Uetze, κοντά στο Αννόβερο (Γερμανία) και η 2η τον Μάρτιο του 2016 στη Valencia (Ισπανία) και πέντε συναντήσεις-κινητικότητες για μαθητές με καθηγητές: η 1η στα Ιωάννινα (22-28/01/2015), η 2η στο Alaquas (Ισπανία) (08-14/03/2015), η 3η στο Uetze (Γερμανία) (03-09/05/2015), η 4η στο Chatel sur Moselle (Γαλλία) (11-17/10/2015) και η 5η στο Caracal (Ρουμανία) (17-23/04/2016).

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος, Βασιλική Βλάχα, Ελένη Γκαδρή, Βασιλική Κεχαγιά, Καλλιόπη Μπεκιάρη, Ευτυχία Ράπτη και Ιάκωβος Τσιπλακίδης ευχαριστούν θερμά το ΙΚΥ, τον Διευθυντή του σχολείου, τον Σύλλογο διδασκόντων, τους γονείς και τους μαθητές/τριες που δούλεψαν ακούραστα και με κέφι από την αρχή ως το τέλος για την υλοποίησή του προγράμματος και όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχία του.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epitichis-oloklirosi-programmatos-erasmus-deltio-tipou/