»

Απρ 22 2015

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κάτω Ιταλία και τη Σικελία

Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων «Μεγάλοι Έλληνες της Μεγάλης Ελλάδας», «Γλυπτά – Ιστορικά μνημεία του τόπου μου», «Ελληνόφωνες κοινότητες της Κάτω Ιταλίας» και eTwinning «Η Διαπολιτισμικότητα στον χώρο και τον χρόνο», που υλοποιούνται κατά το τρέχον σχολικό έτος στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε η πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Τρίτης τάξης στην Κάτω Ιταλία & Σικελία από τις 19 έως τις 25 Μαρτίου 2015, με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς του σχολείου: Τόκη Βασιλική (ΠΕ19), Εξάρχου Μαρία (ΠΕ19), Ζήκου Ελένη (ΠΕ02) και Παπαγεωργίου Μαρία (ΠΕ03).

Το πρόγραμμα κάλυπτε ένα ευρύ φάσμα περιηγήσεων σε κοιτίδες του ελληνισμού: αρχαιολογικούς χώρους (Ναός της Ήρας όπου δίδασκε ο Πυθαγόρας, Ελληνικό Θέατρο Ταορμίνας, Αρχαιολογικό πάρκο με τον βωμό του Ιέρωνα, τα Λατομεία του Παραδείσου, Αρχαίο Ελληνικό Θέατρο των Συρακουσών, Πηγές των Νυμφών, Τάφος του Αρχιμήδη) – ιστορικές πόλεις (Συρακούσες/πατρίδα του Αρχιμήδη, Τάραντας, Μεσσήνα, Ρήγιο) – μυθολογικούς χώρους (Ακτή Κυκλώπων, Στενά Σκύλλας και Χάρυβδης, Πηγή του Απόλλωνα / Πηγή της Αρέθουσας), επισκέψεις σε μουσεία (Μουσείο της Μεγάλης Ελλάδας στο Ρήγιο) και ναούς, καθώς και συμμετοχή σε παραδοσιακά και σύγχρονα πολιτισμικά δρώμενα. Αξίζει να σημειωθεί η γνωριμία και επικοινωνία με τους κατοίκους της ελληνικής περιοχής Grecia Salentina και των χωριών Καλημέρα και Στερνατία των ελληνόφωνων περιοχών, σε επίπεδο γλώσσας (διάλεκτος Γκρίκο) και λαογραφίας (ποίηση, τραγούδι, χορός/Ταραντέλλα, γαστρονομία), γεγονός που είχε έντονη συγκινησιακή φόρτιση για όλους τους εμπλεκόμενους και δημιούργησε την προοπτική για μελλοντική συνεργασία.
Σκοπός της εκπαιδευτικής εκδρομής για τους μαθητές ήταν εμπειρικά να εντοπίσουν και διαθεματικά να αξιολογήσουν, με βάση τις γνώσεις τους και τις ομαδοσυνεργατικές εργασίες που εκπονήθηκαν για τα αντίστοιχα γνωστικά αντικείμενα του σχολείου, τη διαχρονική παρουσία του ελληνισμού στη συγκεκριμένη περιοχή. Οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία βιωματική-διαδραστική επαφή με τα σημαντικότερα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων στον ίδιο τον χώρο όπου δημιουργήθηκαν και όπως διατηρούνται στη σύγχρονη εποχή. Η διεπιστημονική προσέγγιση της παρουσίας των Ελλήνων στην Κάτω Ιταλία και Σικελία διεύρυνε τους ορίζοντές τους, καθώς συνειδητοποίησαν την αξία του ελληνικού πολιτισμού διαχρονικά τόσο στον τομέα της επιστήμης όσο και του ανθρωπιστικού πνεύματος γενικότερα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpedeftiki-ekdromi-stin-kato-italia-ke-ti-sikelia/