»

Ιαν 23 2017

Διδακτική επίσκεψη στο Κάστρο

Την Πέμπτη 19/1/2017 τα τέσσερα τμήματα της β΄ γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το κάστρο των Ιωαννίνων για να ξεναγηθούν στην έκθεση “Από την ‘Άπειρο Χώρα’ στη Μεγάλη Ήπειρο”, που οργανώνει το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, καθώς και στο Μουσείο Αργυροτεχνίας. Η διδακτική επίσκεψη οργανώθηκε από τις φιλολόγους Π. Παππά, Μ. Πετρίδου, Β. Ραμπαούνη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (θεματική ενότητα:  Η ετερότητα στη Λογοτεχνία) και των εκπαιδευτικών προγραμμάτων σχετικά με το Κάστρο και την ιστορία του, στα οποία συμμετέχουν οι μαθητές.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην έκθεση και στο μουσείο από τους υπευθύνους και ταξίδεψαν στον χρόνο ακολουθώντας την πορεία των Ηπειρωτών στη μετανάστευσή τους με τα υπερωκεάνια της εποχής προς την Αμερική και μπαίνοντας στο εργαστήρι του Γιαννιώτη αργυροτεχνίτη, για να μυηθούν στα μυστικά της τέχνης του. Πολύτιμοι οδηγοί στο ταξίδι ήταν οι υπεύθυνοι της έκθεσης Δήμητρα Μυτιλή και Θωμάς Λώλης και η ξεναγός του Μουσείου Αργυροτεχνίας.
Συνοδοί καθηγήτριες: Καλλιόπη Μπεκιάρη, Μαρία Παπαγεωργίου και οι διδάσκουσες του μαθήματος της Λογοτεχνίας

Στιγμιότυπα από την επίσκεψή μας στην έκθεση μπορείτε να δείτε στο ακόλουθο βίντεο που έφτιαξε η κ. Ραμπαούνη:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-kastro/