»

Μαρ 31 2012

Αγαπώ και προβάλλω τον τόπο μου

Το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση “Αγαπώ και προβάλλω τον τόπο μου”, που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιωαννίνων.

Πρόκειται για μια πανελλήνια καμπάνια, με πρωτοβουλία του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, η οποία θα κορυφωθεί με κεντρικές εκδηλώσεις σε πόλεις όλων των περιφερειών. Κεντρικός στόχος της δράσης είναι η προβολή του τόπου μας από τους μαθητές με δημιουργικά έργα, έτσι ώστε να αποτελέσει προορισμό τόσο για τα σχολεία της χώρας μας όσο και του εξωτερικού.

Η κεντρική εκδήλωση στην πόλη μας θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του μικρού θεάτρου (παλιά σφαγεία) την Κυριακή 1 Απριλίου 2012, και ώρα 11:00 πμ.

Οι μαθητές μας συμμετέχοντας στη δράση αυτή, δημιούργησαν μια παρουσίαση στο Powerpoint για την προβολή της πόλης μας (Επίβλεψη: Εξάρχου Μαρία), αντίστοιχη παρουσίαση σε όλες τις ξένες γλώσσες που διδάσκονται στο σχολείο μας (Επίβλεψη: Αγγλικά – Παππά Ελένη, Γερμανικά – Γκαδρή Ελένη, Παπατόλη Παναγιώτα, Γαλλικά – Χαρτζάβαλου Ελένη, Ιταλικά – Ντόστα Αναστασία), ένα πανό με τον τίτλο του σχολείου μας  (Επίβλεψη: Βασδέκης Σταύρος – Σταύρου Καλλιόπη) και ένα video που αναρτήθηκε στη σχετική ιστοσελίδα (Επίβλεψη: Μέμου Χριστίνα).

Δείτε το παρακάτω βίντεο από την εκδήλωση (Δημιουργία – Επιμέλεια βίντεο: Εξάρχου Μαρία).

Δημιουργία Φυλλαδίου εκδήλωσης: Εξάρχου Μαρία

FILADIO1FILADIO2
Η παρουσίαση στο Powerpoint των παιδιών (μερικές από τις διαφάνειες):

1_2083_2085_2086_2087_2088_2089_20813_208προβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μου

προβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μου

Η παρουσίαση των παιδιών στις ξένες γλώσσες (μερικές από τις διαφάνειες):

προβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μουπροβάλλω τον τόπο μου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/agapokaiprovallvtontopomoy/

Αφήστε μια απάντηση